Slovenskí futbalisti sa stretnú v Lige národov s Ukrajinou a Českom

24.01.2018 Celý región

Lausanne 24. januára (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia sa v premiérovej edícii Ligy národov stretne v 1. skupine B-divízie s Ukrajinou a Českom. Rozhodol o tom stredajší žreb vo švajčiarskom Lausanne. Skupinová fáza novovytvorenej súťaže prebehne od septembra do novembra tohto roka.

Pred žrebom figurovali Slováci v prvom z troch košov B-divízie spolu s Rakúskom, Walesom a Ruskom. Prvý súper zverencov trénera Jána Kozáka tak mohol vzísť z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina, druhý zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko. Žreb v podaní bývalého útočníka českej reprezentácie Vladimíra Šmicera napokon rozhodol, že ich čakajú derby súboje s reprezentáciami susedných krajín. S Ukrajincami majú Slováci čerstvú skúsenosť, 10. novembra 2017 s nimi v prípravnom zápase v Ľvove prehrali 1:2.

Federálne derby sa bude hrať po vyše troch rokoch. Naposledy sa Slováci stretli s Čechmi v prípravnom zápase 31. marca 2015, v Žiline vďaka gólu Ondreja Dudu zvíťazili 1:0.

Liga národov je nový projekt UEFA, ktorý prinesie viac súťažných konfrontácií na úkor prípravných zápasov. Za samotnú účasť zinkasuje Slovenský futbalový zväz (SFZ) milión eur, ak Slováci vyhrajú svoju skupinu, zarobia ďalší milión eur.

Päťdesiatpäť krajín rozdelila Európska futbalová únia (UEFA) pred žrebom do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v rebríčku národných tímov. Prepočet koeficientu každej krajiny vznikol na základe výsledkov z MS 2014 vrátane kvalifikácie, ME 2016 vrátane kvalifikácie a z kvalifikácie MS 2018. Pred žrebom platili dve obmedzenia - Rusi sa nemohli stretnúť s Ukrajinou a Azerbajdžan z politických dôvodov nesmel figurovať v jednej skupine spolu s Arménskom.

Najlepších 12 krajín sa dostalo do A-divízie, rovnako tucet do B-divízie, pätnásť do C-divízie a zostávajúcich 16 tímov bude štartovať v D-divízii. V "áčku" a "béčku" vznikli štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné. V A-divízii čakajú na úradujúcich majstrov sveta Nemcov konfrontácie s Francúzskom a Holandskom. Španieli sa ocitli v jednom zoskupení s Anglickom a Chorvátskom.

Zápasy v skupinách sú na programe od septembra do novembra 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Najslabšie mužstvo z každej zo skupín klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na finálovom turnaji. Počas žrebu v Lausanne predstavili aj trofej, o ktorú budú národné tímy bojovať. Na scénu ju priniesol prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin.

V roku 2019 prebehne riadna kvalifikácia ME, z každej z desiatich skupín preniknú na šampionát dve krajiny. Dôležité je, že kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020. V tejto dodatočnej baráži má každá liga jedno účastnícke miesto a o tie budú bojovať v spomínanom termíne štyri najlepšie krajiny, ktoré si postup nezaistia v kvalifikácii. O zvyšné štyri miestenky na ME sa teda pobije 16 tímov, ich držitelia budú musieť zvládnuť semifinále a finále.

Takáto bola reakcia na žreb:

Ján Kozák, tréner SR: "Je to zaujímavá skupina aj z toho dôvodu, že ide o našich geografických susedov. S Čechmi sme dlhé roky tvorili spoločný národ, z tohto pohľadu tam rivalita vždy bola, je a bude. S Ukrajincami sme sa v nedávnej minulosti stretli trikrát a dobre ich poznáme. Majú mužstvo s veľmi kvalitnými hráčmi, ktorí sú dlhšie pohromade. V prípade oboch našich súperov je predpoklad, že zápasy s nimi budú mať náboj a dobrú divácku kulisu. Bude pre nás výzva popasovať sa s nimi o postup do A-divízie, kde sa sústreďuje absolútna európska smotánka. Keď chceme byť úspešní, musíme sa zodpovedne pripraviť a hráči musia byť v dobrej športovej forme. Myslím si, že naša skupina nemá vyloženého favorita. Kostra ukrajinského mužstva disponuje obrovskou silou, Česi si zasa prešli náročnejším obdobím hľadania správnych hráčov. Už ich však našli, viacerí z nich pôsobia v kvalitných zahraničných ligách."

Štefan Tarkovič, asistent trénera SR (zdroj: facebook SFZ): "Žreb nemôžete ovplyvniť, museli sme len počkať, koho nám vyžrebujú. Pravdepodobne veľa fanúšikov si prialo derby proti ČR, osud nás dal do jednej skupiny. Či už Ukrajina, alebo Česko sú veľmi silní súperi, ťažko sme si mohli vyberať ľahších alebo ťažších protivníkov, keďže všetky mužstvá sú veľmi vyrovnané."

Ján Kováčik, prezident SFZ (zdroj: facebook SFZ): "Som spokojný s ČR, namiesto Ukrajiny by som si želal iného súpera, ale ťažko je vyberať. Prial som si Švédsko. Myslím si, že s Českom to bude dôstojná oslava 100 rokov vzniku Československa aj na tejto úrovni."

Marek Hamšík, stredopoliar SR: "Čakajú na nás veľmi ťažké a vyrovnané zápasy. S oboma súpermi sa dobre poznáme. K Čechom netreba nič dodať a Ukrajiny sa asi nezbavíme... Veď za uplynulé tri roky sme hrali proti nej až trikrát."

Antonín Barák, stredopoliar ČR (zdroj: idnes.cz): "Slováci majú veľmi kvalitný tím a často počúvam, že nie sme takí silní ako oni. Dlho sme s nimi nehrali a rád by som ich zdolal."

Michal Krmenčík, útočník ČR (zdroj: idnes.cz): "Náročnejších protivníkov sme ani nemohli dostať, ale teším sa na to aj kvôli slovenským spoluhráčom z Plzne Matúšovi Kozáčikovi a Patrikovi Hrošovskému. Bude to zaujímavá konfrontácia a dúfam, že z nej vzídeme víťazne."

Reakcie z A-divízie:

Joachim Löw, tréner Nemecka (zdroj: DPA): "Holandsko a Francúzsko sú susedné krajiny s bohatou futbalovou kultúrou a dlhou futbalovou históriou. Pre fanúšikov aj nás všetkých to budú zaujímavé stretnutia."

Didier Deschamps, tréner Francúzska (zdroj: sports.orange.fr): "Z nasadenia bolo zrejmé, že môžeme dostať len najlepšie tímy. Je to nabitá skupina, no taký je princíp Ligy národov. O súboje bude športový záujem s cieľom stať sa celkovým víťazom."

Roberto Martinez, tréner Belgicka (zdroj: uefa.com): "Formát Ligy národov je veľmi pekný, niečo takéto sme potrebovali v medzištátnom futbale. Pre Belgicko bude dôležité, aby sa naučilo víťaziť."

Fernando Santos, tréner Portugalska (zdroj: uefa.com): "Ťažký žreb. Vieme, že Poľsko má dobrých hráčov, a Taliansko nikto nechcel dostať. Po tom, ako sa nekvalifikovalo na majstrovstvá sveta, bude mať zvýšenú motiváciu. Môžem sľúbiť, že budeme hrať s odhodlaním."

Julen Lopetegui, tréner Španielska (zdroj: uefa.com): "Je to pekný žreb, čo nás otestuje. Formát nie je náročný na pochopenie, keď sa oboznámite so systémom. Bude to dobrý turnaj, atraktívny pre fanúšikov a motivujúci pre hráčov."

Gareth Southgate, tréner Anglicka (zdroj: propersport.uk): "Páči sa nám koncept duelov proti tímom najvyššej úrovne. Sú veľmi dôležité, ako sme videli v novembri proti Brazílii a Nemecku. Entuziazmus hráčov i priaznivcov bol na inej úrovni. Toto dáva zmysel medzištátnemu futbalu."

Žreb Ligy národov:

A-divízia:

1. skupina: Nemecko, Francúzsko, Holandsko
2. skupina: Belgicko, Švajčiarsko, Island
3. skupina: Portugalsko, Taliansko, Poľsko
4. skupina: Španielsko, Anglicko, Chorvátsko


B-divízia:

1. skupina: SLOVENSKO, Ukrajina, Česko
2. skupina: Rusko, Švédsko, Turecko
3. skupina: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko
4. skupina: Wales, Írsko, Dánsko


C-divízia:

1. skupina: Škótsko, Albánsko, Izrael
2. skupina: Maďarsko, Grécko, Fínsko, Estónsko
3. skupina: Slovinsko, Nórsko, Bulharsko, Cyprus
4. skupina: Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Litva


D-divízia:

1. skupina: Gruzínsko, Lotyšsko, Kazachstan, Andorra
2. skupina: Bielorusko, Luxembursko, Moldavsko, San Maríno
3. skupina: Azerbajdžan, Faerské ostrovy, Malta, Kosovo
4. skupina: Macedónsko, Arménsko, Lichtenštajnsko, Gibraltár

Termíny skupinovej fázy Ligy národov 2018/2019:


1. kolo: 6.-8. septembra 2018
2. kolo: 9.-11. septembra 2018
3. kolo: 11.-13. októbra 2018
4. kolo: 14.-16. októbra 2018
5. kolo: 15.-17. novembra 2018
6. kolo: 18.-20. novembra 2018

ďalšie termíny:

žreb finálového turnaja: začiatok decembra 2018

finálový turnaj: 5.-9. júna 2019

žreb play off ME 2020: 22. novembra 2019

play off ME 2020: 26.-31. marca 2020

Vizitky Ukrajiny a Česka, súperov slovenskej futbalovej reprezentácie v 1. skupine B-divízie Ligy národov:

Ukrajinská futbalová federácia (FFU)
dátum založenia: 13. decembra 1991
člen FIFA: od 1992
člen UEFA: od 1992
prezident: Andrij Pavelko
tréner A-tímu: Andrij Ševčenko
kapitán A-tímu: Ruslan Rotaň
najviac štartov: Anatolij Tymoščuk (144)
najviac gólov: Andrij Ševčenko (48)
štadión: Olympijský štadión, Kyjev
januárové postavenie v rebríčku FIFA: 35. miesto

Fotbalová asociace České republiky (FAČR)
dátum založenia: 19. októbra 1901
člen FIFA: od 1907
člen UEFA: od 1954
predseda: Martin Malík
tréner A-tímu: Karel Jarolím
kapitán A-tímu: Marek Suchý
najviac štartov: Petr Čech (124)
najviac gólov: Jan Koller (55)
štadión: Generali Arena, Praha
januárové postavenie v rebríčku FIFA: 48. miesto
 

Vyberte región

mark